Mašina za veš je standardna oprema u gotovo svakom domaćinstvu, dok mašina za sušenje veša i dalje uživa status luksuznog predmeta. Iako je tačno da se veš može potpuno besplatno sušiti na vazduhu, to može biti komplikovanije u kući ili stanu bez balkona ili terase, ili ako postavljanje stalka za sušenje predstavlja stazu sa preprekama u stanu i promoviše buđ. U takvim slučajevima, mašina za sušenje veša je savršeno rešenje jer radi po kiši ili suncu.

Osim toga, korišćenje mašine za sušenje veša ima mnoge prednosti koje ćete nesumnjivo želeti da iskoristite kada se upoznate sa njima. Energetska efikasnost, praktičnost, najpahuljastiji peškiri, najmekša posteljina i odeća lepog mirisa su svakako dobri razlozi da u svom domaćinstvu pronađete mesto za mašinu za sušenje veša. Ovde smo, na jednom mestu, sakupili sve što treba da znate o ovim neverovatno praktičnim aparatima, tako da konačno možete da pojednostavite svoj život i gledate kako gomile veša nestaju.

Kako funkcioniše mašina za sušenje veša?

Praktično sve mašine za sušenje veša rade na istom opštem principu. Električni motor rotira bubanj napunjen mokrom odećom, istovremeno pokrećući ventilator koji cirkuliše vruć vazduh kroz bubanj. Grejač zagreva vazduh, a termostat održava ispravnu temperaturu. Voda u odeći isparava usled kruženja toplog vazduha. A šta se dešava sa ovom parom zavisi od tipa mašine za sušenje veša.

Klasične mašine za sušenje veša sa ventilacijom

Najosnovnije i ujedno najjeftinije mašine za sušenje veša pumpaju vreli, vlažni vazduh iz bubnja direktno kroz fleksibilno crevo, koje se obično postavlja u spoljašnji ventil ili visi na prozoru.

Kondenzatorske mašine za sušenje veša

Ovakve mašine rade tako što kondenzuju paru unutar uz pomoć spoljašnjeg vazduha i pretvaraju je u vodu. Ovo se sakuplja u rezervoaru koji se može ukloniti, koji je postavljen u gornjem levom uglu sušare. Rezervoar se lako uklanja i može se isprazniti u sudoperu kada se napuni. Koristan dodatak za ovu vrstu sušara je AutoDrain crevo za kondenzovanu paru koje se može spojiti na odvodnu cev mašine za pranje veša ili sudopere, čime redovno pražnjenje rezervoara postaje nepotrebno.

Kondenzatorske mašine za sušenje veša sa toplotnom pumpom

Ove mašine za sušenje rade po sistemu zatvorene petlje pri čemu se vazduh zagreva toplotnom pumpom i suši na nižim temperaturama što obezbeđuje nežnu negu odeće. Toplotna pumpa omogućava brzu razmenu temperature: veće verzije se koriste za grejanje naših stanova, dok su druge integrisane u jedinice za klimatizaciju i tako efikasno hlade naše domove. Sličan uređaj je integrisan u mašinu za sušenje veša. Kao i kod konvencionalnih kondenzatorskih sušara, kondenzovana para izvlači se iz veša, isparava u rezervoar dok se ohlađeni vazduh koji se koristi tokom procesa sušenja reciklira i ponovo koristi za novi ciklus sušenja. To znači da se troši čak četiri puta manje energije, a gubici toplote su minimalni. Na kraju, ali ne i najmanje važno, takođe treba znati da neispravna mašina za sušenje veša sa toplotnom pumpom predstavlja opasan otpad jer toplotna pumpa sadrži gas za prenos toplotne energije koji je generalno štetan po životnu sredinu, pa je važno da sa njim postupamo pravilno i pažljivo.

Kombinovana mašina za pranje i sušenje veša

Kombinacija mašine za pranje veša i mašine za sušenje veša u jednom aparatu je, s jedne strane, kompromis, ali je s druge strane odlično rešenje ako vam nedostaje prostora i tražite mašinu za veš sve u jednom. Sušenje radi na istom principu cirkulacije toplog vazduha kao i kod svih mašina za sušenje, samo što se pranje i sušenje odvijaju u istom bubnju i mogu se izvršiti direktno nakon drugog ako izaberemo odgovarajući program. Sa ovakvim aparatom, gotovo je nemoguće zaboraviti da osušite veš nakon pranja.

Šta je inverter motor i kakve on ima veze s mašinama za veš?

Inverterski motor je instaliran direktno na osovinu, ne sadrži ugljene četke i koristi suprotna magnetna polja, što znači da je trenje motora smanjeno, pomažući mu da radi tiše. Pokretanje i zaustavljanje su takođe efikasniji. Ovaj tip DC magnetnog motora se ne zagreva kao konvencionalni motor jer ga digitalno kontroliše inverterska kartica, koja prilagođava snagu i brzinu okretanja kako bi maksimizirala efikasnost. Inverterski motor je mnogo snažniji i stoga je savršen za mašine za sušenje veša velikog kapaciteta koje mogu da osuši 8 ili više kilograma veša. Takođe je izdržljiviji, pa su troškovi servisiranja znatno smanjeni.

Rezime

Pre kupovine mašine za sušenje veša, preporučuje se da utvrdite koja vrsta najbolje odgovara vašim stvarnim potrebama. Postoji mnogo programa i funkcija koje poboljšavaju rezultate sušenja i zaista pojednostavljuju ceo proces pranja veša. Dodatne funkcije poput odloženog starta i umrežavanja mašine sa mobilnim uređajem pružaju Candy mašine za susšenje veša, a sve to uz pristupačne cene i zagarantovan kvalitet. Osim toga obratite pažnju na kapacitet mašine − kod kombinovanih mašina za pranje i sušenje su kapaciteti za ove aktivnosti drugačiji, npr. ako je kapacitet pranja 9kg, kapacitet sušenja je oko 6kg. Takođe, uzmite u obzir i energetsku efikasnost: mašine sa toplotnom pumpom najčešće nose oznaku A+++, što ih čini najefikasnijim izborom. 

By stijak