Sobna vrata su mnogo više od jednog dodatka u prostoru i imaju mnogo veće prednosti, naročito ako se postave kvalitetni modeli koji su namenjeni da traju.
Takva vrata ne samo da su lepa i funkcionalna, već to ostaju dugo vremena, bez ikakvih poteškoća u korišćenu. Zato je ovo ulaganje koje se isplati, naročito ako se plate jednom i postave ona dobrog kvaliteta pa nikakvo servisiranje nije potrebno.
Kvalitetna sobna vrata su napravljena kao odlični izolatori
Sobna vrata mogu biti PVC, drvena, sa metalnim elementima, ali svaka treba da budu odličan izolator koji štiti unutrašnji prostor.
Termička izolacija doprinosi boljem održavanju unutrašnje temperature, naročito tokom zimske sezone kada se lakše greju pojedinačne prostorije nego čitava stambena jedinica.
Iako nisu zidovi, kada se zatvore sobna vrata trebalo bi da naprave značajnu razliku u nivou temperature i prolaska vazduha. Postoje i modeli koji mogu da se ukomponuju sa padajućim pragovima pa se i tako ostvaruje velika prednost boljom izolacijom
Pored termičke, unutrašnja vrata su i deo zvučne izolacije. Klasični modeli nemaju ojačanja pa svakako propuštaju deo zvuka, ali bi on trebalo da je toliko tih, da osobama u drugim prostorijama ne smeta.
Zvučna izolacija je naročito važna kod malih stambenih jedinica kao što su stanovi u kojima žive višečlane porodice pa svako želi da ima svoj mir, tišinu i nesmetan boravak u svojoj sobi. Unutrašnja vrata to omogućavaju.
Kvalitetni okovi osiguravaju pravilno funkcionisanje vrata
Jedna vrata su sastavljena od štoka, obloge u zidu, od plota, tj. krila vrata i okova koji spajaju ove dve celine i daju im funkciju.
Upravo od okova zavisi mnogo toga, a pošto se unutrašnja vrata često otvaraju zatvaraju, nekada grubo zalupe… okovi to moraju podržati i trajati dugo, uz minimalne ili bez ikakvih ulaganja tokom radnog veka.
Obično se postavljaju 2 ili 3 šarke koje plot vrata drže na svom mestu i sprečavaju da se krilo iskrivi ili ne funkcioniše pravilno.
Sa druge strane stoji brava koji čini tačku kojom se vrat otvaraju, zatvaraju ili zaključavaju. I one moraju biti kvalitetne, bešumne, lake za upotrebu, a snažne da drže vrata na mestu.
Unutrašnja vrata nisu fizički toliko otporna kao spoljašnja i nemaju te osobine, ali su i napravljene kao snažna pregrada koja lako otvara prolaz, ali i može da ga blokira.
Kvalitetna vrata zahtevaju manje ulaganja kasnije
Kvalitetna vrta mogu biti skuplja, ali su svakako dobro uložen novac. Sobna vrata ne bi trebalo da zahtevaju veća ulaganja, osim povremenog servisiranja i promene nekih delova.
Ipak, mnogi problemi mogu nastati ako su neki delovi lošeg kvaliteta pa se npr. krilo vrata može iskriviti, brava brzo treba zamenu, loša su izolacija… Popravke su teške i skupe pa je važno na vreme osigurati najbolje modele.
Kvalitetna sobna vrata se po osobinama razlikuju dosta od jeftinih vrsta. Trebalo bi da traju nekoliko decenija, ali ako nisu kvalitetne njihov životni vek će biti dosta kraći, uz brojne probleme i ulaganja što značajno poskupljuje početno ulaganje.
Zato, proverite kvalitet svih elemenata i tek onda kupite model koji vam najbolje odgovara. To je ulaganje koje se isplati.